На 30 май Бойко Борисов бе приет от Владимир Путин в Кремъл. Българският премиер беше в Русия на работно посещение по покана на руската страна. В началото на срещата при протоколното ръкуване Бойко Борисов се опита ентусиазирано да прегърне и целуне Владимир Путин по формулата „а ла Юнкер“, но напорът му бе умело охладен от Путин. Руският президент беше вежлив, но подчертано сдържан. На 29 май в края на деня руската медия „Евразия дейли“ публикува обширна статия със заглавие: „Български поток: България изпусна своя златен шанс“. В нея водещият аналитик на Фонда за национална енергийна сигурност Игор Юшков обяснява, че при първоначалното планиране четирите тръби на „Южен поток“ е трябвало да пренасят 63 милиарда куб. метра природен газ. „Сега става дума за тръба от 15,75 милиарда куб. метра газ, който да стигне до България“, добавя руският експерт.

Владимир Путин съобщи, че е разговарял с Реджеп Ердоган и са се съгласили втората тръба на „Турски поток“ да стига до българската граница. Бизнес формулата на транзитирането и търговията с руски газ ще се определят от „Газпром“ и „Булгартрансгаз“. От българска страна се правят планове европейският лъч на „Турски поток“ да захранва проектохъба край Варна. Коментарът на Игор Юшков е: „Има такъв шанс, но е много малък. Въпросът е, че с България вече никой не иска да разговаря, тя не е самостоятелна страна, Русия си направи извода от историята с Южен поток“. От друга страна руският експерт допълва, че: „Ако всичко стане така както иска българската страна, тогава Русия действително ще построи газопровод не в Турция, а по-скоро в България, защото икономически това е далеч по-изгодно за Москва“. Произведените тръби за „Южен поток“ още лежат на българския бряг и могат да се използват. Игор Юшков подчертава, че в момента никой няма да дава ценова отстъпка на България: „Когато се обсъждаше Южен поток, тогава се говореше за отстъпка и за получаване на пари от транзита. За България това бе свръхизгоден проект. Сега не става въпрос за изгоди. Българите тогава изпуснаха своя златен шанс“.  В действителност преди няколко години руската страна бе готова да инвестира 3 милиарда евро в строителството на „Южен поток“, а България щеше да получава 400 милиона евро годишно от транзита на синьото злато и щеше да открие 1000 работни места. Затова днес загубите за България са огромни. София не получи никакви компенсации от Брюксел или Вашингтон за своето послушание и участие в антируските санкции заради Крим.

Руската страна заяви официално, че е готова да се върне и към проекта за строителство на АЕЦ „Белене“. Естествено, ако София реши да строи атомната електроцентрала. В Москва са отчели факта, че България не изгони нито един руски дипломат след случая „Скрипал“, противопостави се на румънската идея за създаване на флотилия на НАТО в Черно море и договори ремонта на българските изтребители Миг от Руската федерация.

Посещението на Бойко Борисов в Москва се коментира по следния начин от влиятелния швейцарски вестник Le temps: „България се опитва да се доближи до Русия“. Швейцарската медия напомня, че Бойко Борисов през 2017 г. заяви: „Спирайки Южен поток, който беше изгоден за нас, ние бяхме лоялни до глупост на ЕС“. В действителност Бойко Борисов изпревари с една година Еманюел Макрон, който заяви по-академично преди броени дни в Санкт Петербург, че: „Европейците трябва да изграждат своя икономически суверенитет“.

От някои реплики на официалните лица в медиите стана ясно, че „Лукойл“ има заслуга за организирането на посещението на Бойко Борисов в Кремъл. Разбра се, че няма да бъдат подписвани никакви договори и документи. Дясната ръка на руския президент Дмитрий Песков в края на визитата заяви, че предстоят преговори по всички обсъждани въпроси. Руската страна иска сериозни гаранции от София преди да пристъпи към реализиране на енергийните проекти. При своето посещение в Русия българският премиер получи, както казват французите, един красиво и медийно  опакован échantillon sans valeur commerciale (мостра без търговска стойност). И това е нещо. Поне като начало.