Саркози е аут. Във Франция връщането на трона е мисия невъзможна. Фийон е фаворит за Елисейския дворец, но шансовете на Марин Льо Пен нарастват.

Резултатите са известни. Франсоа Фийон убедително печели първия тур на първичните избори за кандидат-президент на десницата във Франция с 44,2%. На втория тур отива и Ален Жюпе с 28,4%. Бившият президент Никола Саркози отпада със скромните 20,7% от гласовете. Изходът от надпреварата е почти предрешен, предвид апела на Саркози симпатизантите му да подкрепят фаворита Фийон.

В продължение на шест месеца социолозите вещаеха балотаж между Жюпе и Саркози. Камерите следваха по петите бившия президент, който горещеше тълпите с обещания за твърд курс спрямо ислямистката зараза в предградията. „Не интеграция, а асимилация”, прогласяваше Саркози и думите му предизвикваха аплаузи. „Буркините нямат място в нашето общество, трябва да сложим край на рекета на малките общности”, отсичаше „le petit Nicolas” пред екстатичната аудитория, а медиите постепенно повярваха във възможното му завръщане. Междувременно невзрачният Фийон изтърва пророческа фраза: „французите са цареубийци”. Факт: В Петата република никога бивш президент не се е връщал на трона на „републиканската монархия”. Веднъж низвергнати, френските лидери нямат бъдеще. Медиите и следователите са новата гилотина. Вчера тя отряза главата на Саркози. Кадрите от преди година с небръснатия бивш президент на излизане от следствието след многочасов разпит компрометираха надеждите му за завръщане в Елисейския дворец. Саркози се впусна в надпреварата с присъщата си енергия, улови обществените очаквания и тръгна да завоюва терена на крайната десница. Но забрави тила си. До вчера той си оставаше най-ярката фигура на френската политическа сцена. Но политиката не е само сцена.

Победителят Франсоа Фийон е посредствен актьор, но педантичен администратор. В изборите той заложи на твърдо дясна програма в духа на тачъризма, която предвижда масови съкращения в администрацията, увеличено работно време за чиновниците, облекчена процедура при закриване на работни места от бизнеса. Фийон обещава и 100 милиарда икономии в бюджета за период от 5 години, с надеждата да спре задлъжняването на френската хазна. Бившият премиер предвижда и промени в закона, позволяващи лишаването от френско гражданство на лица, които притежават двойно гражданство и са уличени в тероризъм. Фийон възнамерява да построи и нови затвори, с капацитет от 16 000 места.

Във външнополитически план кандидатът на десницата е близък с Владимир Путин. Руският президент изглежда големият печеливш от хода на президентската надпревара във Франция, защото е много вероятно на балотажа през май да се озоват двамата му фаворити: Франсоа Фийон и Марин Льо Пен.

Пробивът на Фийон обаче усложнява вътрешнополитическата интрига във Франция. За разлика от Саркози, въпреки твърдата си програма, той няма харизмата на силен лидер и едва ли може да разчита да отцепи част от избирателите на Националния фронт. Като поклонник на остеритета той трудно ще капитализира и вота на социалистите на евентуален балотаж. В резултат шансовете на Марин Льо Пен да влезе в Елисейския дворец нарастват. Парадоксално, ислямистите, които не крият желанието си да хвърлят Франция в граждански смут, също имат интерес от победа на кандидатката на Националния фронт, която ще радикализира 6-милионната ислямска общност във Франция. Ето защо е много вероятно в идните месеци до изборите през май 2017 г. терористите да предприемат нови удари на френска територия с цел да ескалират политическия дебат и да преместят акцента му от икономиката към идентичността и сигурността, от което Фийон може само да загуби.