Автор: Пол Дейвис, бивш аналитик от военното разузнаване на САЩ, експерт към Разузнавателната общност.

Първоначалната концепция за „фалшивите новини” се нарича „дезинформация” – изобретение на Йосиф Сталин, който въвежда термина. Някои публикации от този период показват, че в много случаи съветите считат дезинформацията за по-голям разузнавателен приоритет от събирането на истинска разузнавателна информация. Това изглежда е продължаваща философия поради събирането на разузнавателна информация от независими хакери и концентрацията на държавното разузнаване върху дезинформацията.

Самата дезинформация представлява невярна информация, разпространявана умишлено, за да заблуди и да предизвика хаос. Йон Михай Пачепа, най-високопоставеният дезертьор от Източния блок, обяснява в своята книга „Дезинформация”, че най-точният показател за успех на дезинформацията е когато големите медии бъдат подмамени несъзнателно да пропагандират умишлено насадените им неистини.

Руснаците обаче далеч не са единствените, които използват дезинформацията, насочена срещу политическата система. Настоящите разследвания на предполагаемото „руско съглашателство с Капитолия са резултат от дезинформационната кампания, започната от Демократическата партия и продължена, когато мейнстрийм медиите бяха заблудени да обявяват обвиненията като факт.

Това не означава задължително, че руснаците не са били замесени. Широко дискутирано беше Досието „Тръмп”, изнесено от бившия британски разузнавач Кристофът Стийл. Досието съдържаше множество непроверени обвинения срещу Тръмп, които да доведат читателя до извода, че руснаците или са контактували с него и са му помагали, или са имали достатъчно информация, за да го изнудват след като е дошъл на власт. Това, което е по-малко известно е, че Стийл е платил за информацията, при това вероятно на руски оперативни работници, както и че никога не е могъл да потвърди информацията, която е получил. Имаше опити да бъде вдъхнат нов живот на досието, като се посочваше, че някои части от него изглежда са се потвърдили от последните независими проучвания. Това обаче е неразделна част от една кампания за дезинформация, която неизменно търси начини да укрепи изводите от докладите, които вече сте забравили.

Разбира се, този начин на разсъждение може да ви подлуди. Ако всяка лъжа може да бъде доказана като истина, тогава какво е истината? Всъщност нещата не са толкова сложни. Нуждаете се от няколко източника, за да потвърдите една история и те трябва да са се доказали като надеждни. Това е мястото, където дезинформационната кампания се сгромолясва. Колкото по-надълбоко копаете, толкова по-малко факти издържат на проверката.

Този процес изглежда се случва сега с разследването на кампанията на Тръмп и руснаците. Така наречените множество контакти между кампанията и руски оперативни лица бяха купчина несвързани и неотносими данни. Този или онзи се е срещнал с човек, който има връзки с руското правителство. Погледнете по-дълбоко и ще откриете нормална и основателна причина. Зетят на президента Тръмп е опитал да създаде отделен канал за връзка с Русия. Това са обичайни неща и ние знаем само за някои от тях благодарение на това, че прихванахме разговорите на руския посланик с Москва, които той знаеше, че се прихващат и четат. И така, имало е среща между Джаред Къшнър и руския посланик. Знаем, че това е истина, но точното съдържание на разговора може и да не е било разкрито. Дори и те да са обсъждали това (създаването на паралелен канал за връзка – бел, пр.), то пак не означава нищо, тъй като отделните канали за връзка са нещо нормално за държавното дело. Знаем също така, или поне повечето хора вярват в това, че Демократическата партия е била обект на хакерска атака и имейлите са публикувани. Това обаче не е кампания за дезинформация, тъй като фактите, които са в имейлите, са истински. Деянието е престъпно, тъй като хакерството е престъпление, но това не е дезинформация.

Започналото като политически разговор за обясняване на необяснимото – Клинтън загуби от Тръмп, се превърна в дезинформация и стигна толкова далеч, че сега руснаците се посочват като извършители на кампания за разрушаване на американското правителство и политическа система.

Това, което се случва сега, е, че много честни хора артикулират погрешна информация, която е невярна, но се смята за истинска от тези, които правят изявленията. За съжаление, процесът на борба с лъжите отнема време и енергия. Но както при Джаред Къшнър, лъжите трябва да бъдат разобличени и приключени. Разбирам, че демократите биха искали да продължат този процес, за да спечелят обратно Камарата на представителите и Сената, но щетите, които той нанася на страната не си струват усилието, дори и то да проработи, което изглежда все по-малко вероятно. Американският народ е преуморен от тази тема.

Дезинформацията работи, ако хората отказват да мислят или намират за по-лесно да не го правят. Моля, всички ви да помислите за това, което е поставено пред очите ви и да видите дали има смисъл.

Източник: American Thinker