Корпоративните медии пренебрегват възхода на олигархията. Но останалата част от нас не трябва да прави това.

На 19 март, понеделник, Бърни Сандърс ще представи новата си книга „Неравенството в Америка: Възходът на олигархията и колапса на средната класа”. Премиерата в столицата на Съединените щати ще бъде предаванa на живо от сайта на английския вестник Guardian от 19 ч. Изданието вече представи в аванс част от нея:

Бързото нарастване на олигархията и неравенството в доходите е големият морален, икономически и политически въпрос на нашето време. Но това почти не се отразява от корпоративните медии. Колко често в новините се съобщава, че 40 милиона американци, живеят в бедност или че имаме най-високите нива на детската бедност от всяка голяма нация на земята? Колко често медиите обсъждат реалността, че нашето общество днес е по-неравнопоставено от всяко друго време от 20-те години на миналия век досега, като върхушката от 0,1% от населението притежава почти толкова богатство, колкото останалите 90%? Колко често сте чували медиите да разказват истории за милиони хора, които днес работят повече часове, но за по-ниски заплати, отколкото преди 40 години? Колко често ABC, CBS или NBC обсъждат ролята на братята Кох и други милиардери в създаването на политическата система, която позволява на богатите и силните да контролират изборите и законодателния процес в Конгреса?

Трябва да зададем трудните въпроси, които корпоративните медии отказват да зададат. За съжаление, отговорът на тези въпроси е: почти никога. Корпоративните медии не желаят да позволят на американския народ да разбере напълно икономическите сили, оформящи живота им, тези сили, които принуждават мнозинството от тях да работят на две или три работни места, докато главните изпълнителни директори на корпорациите получават стотици пъти повече от тях за работата, която вършат. Вместо това, ден след ден, 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата сме залети с непрекъснатите драми на Белия дом на Тръмп, порноактрисата Сторми Даниълс и последните политическите клюки. Трябва спешно да обсъдим реалността на днешната икономика и на политическа система и да се борим за създаването на икономика, която да работи за всеки. А не само за 1%.

Кой притежава Америка и кой има политическата власт? Защо в най-богатата страна в историята на света има толкова много американци, живеещи в бедност? Кои са силите, които причиниха намаляване на американската средна класа? Какво можем да научим от държавите, които са успели да намалят неравенството в доходите и богатството, да създадат силна и жизнена средна класа и да осигурят достъп до основните човешки услуги за всеки?

Трябва да чуем историите на борещите се за оцеляване американци, които рядко се разказват във вестниците или по телевизията. Докато не разберем реалността на живота в Америка за работещите семейства, никога няма да променим тази реалност. Докато не разберем, че консервативните братя Кох са политически по-могъщи от Националния комитет на Републиканската армия, че големите банки, фармацевтичните компании и транснационалните корпорации изразходват неограничени суми, за да манипулират политическия процес, няма да можем да отменим катастрофалното решение на Върховния съд на САЩ и да преминем към публичното финансиране на изборите и прекратяване на корпоративната алчност. Докато не разберем, че американската минимална федерална ставка за труд от 7,25 долара на час е едно ниско заплащане, че хората няма да бъдат удовлетворени и с 9 долара или 10 долара на час, няма да можем да преминем към надница от поне 15 долара на час.

Докато не разберем, че транснационалните корпорации са написали нашата търговска и данъчна политика през последните 40 години, за да могат да изхвърлят американски работници на улицата и да преместят дейността си в държави с ниски заплати, няма да можем да установим справедливи закони и ще приключим на дъното без да принудим богатите и силните справедливо да заплатят техния дял.

Докато не разберем, че живеем в силно конкурентна глобална икономика, че е непродуктивно милиони американци да не могат да си позволят висше образование и да напускат училищата, затънали в тежки дългове, няма да можем да освободим публичните колежи и университети от таксите за обучение. Докато не разберем, че сме единствената голяма страна на земята, която не гарантира здравни грижи на всички, че харчим много повече на глава от населението за здравеопазване, отколкото която и да е друга държава, няма да можем да преминем към здравеопазване за всички. Докато не разберем, че САЩ държи рекорда за най-високите цени в света за лекарства, отпускани с рецепта, защото фармацевтичните компании могат и налагат каквито си искат цени за животоспасяващата медицина, няма да можем да намалим скандалните цени на тези лекарства.

Докато не разберем, че промените в климата са реални и са причинени от хората, че така създаваме опустошителни проблеми на света, особено за бедните хора, няма да можем да трансформираме нашата енергийна система от изкопаеми фосилни горива към устойчиви форми на енергия.

Трябва да повишим политическото съзнание в Америка и то да ни помогне да продължим напред с прогресивна програма, която да отговаря на нуждите на нашите работещи семейства. От всички нас зависи дали ще се включим в разговора и това е само началото.

Автор: Бърни Сандърс

Източник: Guardian

Превод: Павел Марков