Сирийският артист Тамам Азам рисува унищожаването на родината си като наслагва шедьоври на западното изкуство върху бомбардирани сгради

Неговият проект „Графити на свободата“ с „Целувката“ на Климт, насложена върху останките на полуразрушени бомбардирани къщи в Сирия, обиколи социалните мрежи. Сега сирийският артист представя най-новите си творби: рисувани картини на изцяло сринати градове.

Известната картина на Густав Климт „Целувката“ се простира в златисто жълто върху сиво-черна, надупчена от куршуми фасада на някогашен жилищен блок в Дамаск. Това, което ни изглежда като истински графит по фасадите в Сирия, всъщност е фотомонтаж, направен от сирийския артист Тамам Азам. Неговото произведение „Графити на свободата“ е част от дългосрочния му проект „Сирийски музей“ и направи фурор в социалните мрежи преди две години. През последните години Тамам Азам направи серия от произведения, в които известни шедьоври от западното изобразително изкуство биват проектирани върху бомбардирани сгради в сирийски градове. Във фотомонтажните си произведения Тамам Азам използва табла на Гоя, Матис и Дали и споделя, че с тях иска да покаже, че „всички сме граждани на един и същ свят“. За „Целувката“ на Климт, Азам споделя: „Избрах я, защото е една от иконите на любовта, това е начин да потърся любовните истории, преживени зад тази стена, в този дом, напълно заличен от машината на войната“. Художникът е използвал идеалистичната любов на Климт в „Целувката“, за да подчертае разградената от болка родина. Любовта често е най-ефективното средство на политическото изкуство, нека си спомним веселата, но въздействаща целувка върху останките от Берлинската стена между Брежнев и Хонекер. В един от най-известните графити на британския артист Банкси, видян за първи път през 2004 г. върху стените на известния Prince Albert Pub в Брайтън, графити артистът изобразява двойка целуващи се ченгета като протест срещу хомофобията. „Целувката“ в проекта на Тамам Азам обръща погледа към безучастността на външния свят към трагичното опустошаване на Сирия.

Тамам Азам е роден през 1980 г. в Дамаск, напуска страната си след избухването на революцията. Днес живее и работи в Дубай. През януари 2016 г. младият артист ще представи новата си изложба „Пътят“. В нея ще има рисунки и дигитални принтове на разрушени сирийски жилищни сгради, в които се използва познатият вече мотив с руините по нов начин. За първи път откакто е напуснал родината си, сирийският артист се завръща към живописта в серията рисунки „Етажи“.