Новината за това, че Вашингтон разпродава част от резервите си, а Китай масивно купува петрол за своите хранилища е показателна за промяната в световния ред.

Целта на изненадващото решение на САЩ е приходите от продажбите да спомогнат за спазването на бюджетните ограничения и да се избегне фалитът. Според  данни на CNN лидерите на демократите и републиканците в Конгреса са постигнали принципно съгласие до 3 ноември да бъде гласувано ново покачване на тавана на държавния дълг. В хода на разговорите всяка от страните е поставила своите условия, които сумарно предполагат увеличаването на разходите за отбрана и за някои социални програми с общо 80 милиарда долара.

Тези разходи ще бъдат компенсирани с продажбата на петрол от стратегическите резерви (Strategic Petroleum Reserve, SPR), отдаването на нови честоти за телекомуникационните компании и покачването на някои задължителни застрахователни и осигурителни вноски, включително Medicare.

Консервативните кръгове критикуват това решение. Сенаторът-републиканец от Мичиган Джъстин Амаш го нарече „символ на петгодишно неуспешно управление”.

Разпродажбата на част от стратегическите петролни резерви (SPR) на САЩ поражда различни тълкувания. Според едните то свидетелства за задълбочаващи се икономически трудности, които се потвърждават и от забавянето на растежа на БВП през третото тримесечие (1.5% на годишна база, при 3.9% през пролетното тримесечие). Най-тежко ударени от ниските цени на черното злато на световния пазар са компаниите добиващи шистов петрол, част от които фалираха, а други замразиха добивната си дейност в очакване на по-добри времена. Потърпевш от тази конюнктура е бюджетът, който не успява да изпълни приходната си част. Решението да се разпродава част от резерва при сегашните ниски цени на петрола е и знак за нарастваща безизходица, считат експерти.

Според други оценки американската икономика може да разчита на големи „буфери” и продажбата на част от петролните резерви е ответен удар на Вашингтон на саудитската тактика на ниски цени, която целеше и постигна задушаването на американските шистови производители. Понастоящем стратегическите петролни резерви (SPR) на САЩ възлизат на 695 милиона барела.

На този фон поведението на Китай, който се възползва от благоприятната ценова конюнктура и купува значителни количества за конституиране на собствени стратегически резерви от петрол е свидетелство за дългосрочно мислене, подкрепено с наличен финансов ресурс. Китайските резерви към днешна дата възлизат на около 200 милиона барела, а Пекин предвижда да достигне ниво от 500 милиона в рамките на 3-4 години.