Какво стои зад новия сблъсък на САЩ и Русия?

На заседанието на Съвета за сигурност на ООН в четвъртък Русия блокира резолюцията за Сирия, предлагана от САЩ. „Русия уби съвместния механизъм за разследване, който има пълната поддръжка на този съвет. Така тя изкорени възможността да се определят тези, които извършват химически атаки, Русия взриви и нашите възможности да предотвратим бъдещи атаки“, това каза американската представителка в световната организация – Ники Хейли. На следващия ден Вашингтон успя да отклони руския проект по същата тема. Така проблемът за разследването на химическите атаки и контрола върху този тип оръжия в Сирия остава неразрешен.

Реакцията на руските дипломати не се появи от нищото. Причина за острата позиция на Москва дойде след като досега съществуващият експертен съвет към Съвместния механизъм на Организацията за забрана на химическото оръжие (ОЗХО), изнесе доклад, в който се твърди, че правителствените сили използват газ зарин, а опозиционните сили и бойците на Ислямска държава Иприт.

„ОЗХО и механизмите по разследването се представят не само непрофесионално – те са оглавявани от професионалисти и ние не се съмняваме в техните възможности, при това положение те действат превзето, политизирано и явно изпълняват поръчки отвън. Такъв подход е абсолютно неприемлив“, каза руският външен министър Сергей Лавров на специална пресконференция. В случая виждаме по-скоро удар върху позицията на Москва, отколкото нападки само срещу правителството на Сирия, защото Русия беше инициатор и гарант по предаването на химическия арсенал на Дамаск. В момента тя продължава да се очертава и като силно заинтересована страна в разрешаването на конфликта. Инициатива в тази посока предприе президентът Владимир Путин, който предложи в Сочи да се проведе Конгрес за национален диалог. На форума трябва да участват както представители на правителството на Башар Асад, така и обединените сили на умерената опозиция. Според предварителните разговори там трябва да бъде създадена конституционна комисия, която да работи за оформяне на новите държавни структури в страната и да договори документите, по които ще бъде проведен прехода и ще се стигне до омиротворяване.

САЩ отново реагираха през представителите си в ООН. „Русия приема използването на химическо оръжие. Как тогава може да се доверим на евентуална поддръжка за мира от страна на Москва? Как някой може да приеме сериозно руското предложение за политически преговори?“, заяви Хейли. Всичките тези искри предполагат все по-силна ескалация на напрежението между двете велики сили. В най-сложна ситуация в момента е ООН, която не може да продължи осъществяването на дейността на Организацията за забрана на химическото оръжие, по начина по който е правено това досега, както искат САЩ. В същото време руското предложение за реформиране на механизма също е блокирано. За съжаление спирането на тази инициатива ще отвори вратите за използването на оръжия за масово поразяване в Сирия. В близките дни атаките с газ са много вероятни, защото няма как да се следи за това откъде идват нападенията. Целият процес води до сериозна ескалация, която едва ли ще остане само на полето на Съвета за сигурност на ООН и в дипломатическите структури.

Напрежението идва едва шест дни след като Доналд Тръмп и Владимир Путин излязоха с обща резолюция по проблемите на Сирия. Тя беше подписана на срещата на Организацията за Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество и дойде като утешителна награда след несъстоялите се преговори по по-важни за момента теми. В документа и двамата президенти заявиха, че няма военен изход от конфликта в арабската държава. Като механизъм за решаване на проблемите там беше посочен Женевският процес и дейността на ООН. Тогава те потвърдиха и суверенитета, единството и светския характер на сирийската държава.

За изненада на американския президент само два дни по-късно Владимир Путин се срещна с турския си колега Реджеп Таип Ердоган в Сочи. Анкара е другият основен играч в сирийския проблем. С поканата Русия за пореден път демонстрира, че е водещата страна по търсенето на постоянно разрешаване на проблемите в Сирия. Не случайно темата зае основно място и на тази среща. „На фона на постигнатите успехи в борбата с терористите с г-н президента сме единодушни, че е необходимо да се увеличат усилията за дългосрочна нормализация в тази страна. Преди всичко със засилване на процеса по политическо урегулиране и помощ за сирийците в постконфликтното възстановяване“, заяви Путин. На пресконференцията двамата се придържаха към формулата за суверенитета, единството и териториалната цялост на Сирия. Тази идея не отговаря на интересите на Анкара. Ердоган се притеснява от засилването на кюрдския сепаратизъм и предпочита да е с развързани ръце за операции на територията на арабската държава. Явно на тези преговори перспективите за икономическото сътрудничество с Москва са надделели над опасенията от кюрдския проблем. Освен това за момента единственият категоричен поддръжник на обединен Кюрдистан изглеждат военните и дипломатите от Вашингтон. При това положение Русия се оказва естествен съюзник на Турция.

На преговорите в Сочи Путин е повдигнал и темата за отношенията с Иран. Трудните връзки между Анкара и Техеран изглежда влизат в продуктивен период след намесата на Москва. По този начин руската дипломация заема още по-силни позиции, като се очертава като фактор, който не може да бъде заобиколен в Близкия изток.

Въпреки сведенията за загуби от страна на руските въоръжени сили при операциите им в Сирия, за момента дивидентите, които извлича държавата, са по-големи от проблемите. На първо място, с участието си, Кремъл запази базите и влиянието си в източното Средиземноморие. С оглед на военните успехи дори се разширяват възможностите за присъствие в региона, защото преди включването си в конфликта, руснаците не разполагаха с военно летище там. Реалните бойни действия са най-добрият начин за поддържане на боеготовността на една армия. Доказателство в тази посока е и създаването и участието в поредица от конфликти през последните 25 години, което осъществяват американските войски. Не на последно място битките в Сирия са пряка възможност на двете суперсили да сравнят своите бойни възможности. През последните два месеца до световните медии достигат спорадични и откъснати информации за загуби в специалните служби както на САЩ, така и на Русия. Това е доказателство за скрит военен конфликт, който е една световноизвестна тайна.

Сегашната ескалация на дипломатическото напрежение за съжаление отразява посоката, в която върви сблъсъкът в Сирия, и тя не е обнадеждаваща. Съвместната декларация на Тръмп и Путин с посланието им за мир вече остана в кошчето за боклук. Трагедията на обикновените сирийски граждани е, че съдбата им отдавна не се решава в тяхната държава, а във Вашингтон и Москва. Възстановяването на арабската държава е мираж, който може да бъде осъществен единствено при пробив в двустранните отношения между Русия и САЩ, а засега такива изгледи няма. Сегашната ситуация може да се окаже спусък не само за подновяване на боевете в Сирия, но и за възраждането на Ислямска държава. Неуспехът на заявените преговори между двамата президенти във Виетнам отвори отново тази кутия на Пандора. За Вашингтон новата нестабилност не носи негативи. Основните застрашени са съседите на войната – Турция, Иран, а в по-далечна перспектива Русия и Европейския съюз, който може да очаква нови вълни от бежанци и джихадисти, прииждащи към богатите градове. За съжаление от ескалация на сирийската война могат да спечелят само тези, които се крият зад океани и морета.