Така звучи „Законопроектът за противодействие на информационната война”, внесен от конгресмените Тед Лю и Адам Кинзингър.

Rep_Ted_Lieu

Тед Лю

Официалното название на проектозакона е Countering Information Warfare Act of 2016. Той е депозиран в Конгреса на 10 май и предстои да бъде разгледан под номер H.R.5181. Според единият от вносителите му, демократът Тед Лю, целта на новия закон е „да окаже помощ на американските съюзници в информационната им война с Русия”.„В момент, в който Русия и Китай провеждат хибридни военни кампании, САЩ имат уникалната възможност да отговорят на тези манипулации с мощен поток от истини”, заявява другият вносител на проектозакона,  конгресменът-републиканец Адам Кинзингър.

В последните години САЩ водят безпрецедентна информационна война със своите основни геополитически противници: Китай и Русия. Според Каролин Галактерос от френското списание „Льо Поан” за Вашингтон „най-важно е да не разпилее моралния кредит, който ползва след победата в Студената война, и който отрежда на САЩ ролята на добрите, а лошите и злите са всички останали”. Този опростен прочит на международните събития бе силно ерозиран от войните в Ирак, Афганистан, от критичния прочит на „цветните революции” като технология за смяна на неудобни правителства и осребряването на справедливия народен гняв в геополитическа валута.

Адам Кинзингър

Адам Кинзингър

Конгресменът Кинзингър е доста експлицитен в обясненията си: „Като разпространява дезинформация и лъжливи съобщения, Русия вреди на интересите на САЩ в страни като Украйна”, твърди той.

Ключовият момент в „Законопроекта за противодействие на информационната война” е създаването на Център за анализ и противодействие на информацията (Center for Information Analysis and Response) в рамките на държавния департамент. Структурата неизбежно навява спомен за „министерството на истината” от антиутопията на Джордж Оруел. Центърът е призван да разпространява „мощния поток истина”, за който говори конгресменът Кинзингър. Така ще бъде „обезпечена световната стабилност и ще бъдат предотвратявани конфликтите”, твърди вносителят на закона. Центърът за анализ и противодействие на информацията трябва да бъде изграден от държавния секретар на САЩ в сътрудничество с министъра на отбраната, директора на националното разузнаване и председателя на Съвета по въпросите на електронните медии (Broadcasting Board of Governors – BBG). Членовете на Центъра за анализ и противодействие на информацията ще ръководят и координират събирането на информация за военните планове на чуждите правителства, включително чрез фондове и организации ползващи грантово финансиране. Служителите на Центъра ще проследяват и анализират пропагандните методи на опонентите, което включва обзор на печатните и електронните медии, социалните мрежи, позициите на политическите партии и обществени организации, тинк танковете и НПО-сектора.

Втората основна задача на Центъра е да анализира пропагандните стратегии на противниците на САЩ, с цел изработването на общ план за контрапропаганда. Центърът ще е задължен да информира обществеността относно американските контрапропагандни усилия, а също да обезпечи „необходимата защита на съюзници и приятелски държави”, обект на такива вражески атаки.

Законопроектът Кинзингър-Лю предвижда създаването на специален фонд за финансиране на обучението на журналисти и грантово финансиране на неправителствени организации, изследователски центрове, компании от частния сектор, медии и така наречените независими експерти, способни да анализират пропагандните методи. Законопроектът отделя особено внимание на студенти и обществени лидери от страни, обект на „враждебна пропаганда”, които подават документи за участие в американски програми за обмен.

Новият законопроект звучи като опит за централизация на досегашните американски усилия в пропагандната война, които в последните две десетилетия се координират от множество агенции и различни програми.

* Този текст не може да бъде препечатван и копиран в други медии без изричното разрешение на редакцията на a-specto