„Ние се обявяваме в полза на конструктивно, предвидимо и взаимноизгодно сътрудничество”, заяви руският президент Владимир Путин по време на церемония в Кремъл, на която Джон Хънтсман, новият американски посланик в Русия, представи акредитивните си писма. „Сегашното ниво на отношенията не е задоволително”, добави той. В изявление, публикувано след церемонията, посланикът подчерта, че „очаква с нетърпение да работи за възстановяването на доверието между двете страни и за укрепването на двустранните отношения, основаващи се на съвместното сътрудничество”.

Хънтсман встъпва в длъжност в момент, в който двустранните отношения се движат по низходяща спирала заради санкциите и обвиненията, достигайки до най-ниската точка от Студената война насам. „Дипломатическата война” бушува, контролът на въоръженията е в застой, което поставя под въпрос бъдещето на останалите два важни договора. Съдбата на Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег не е ясна, тъй като страните взаимно си отправят обвинения, че не го спазват. Спорът за Договора за установяване на режима „Открито небе” може да накара Вашингтон в следващите дни да обяви нови ограничения за руските военни полети над територията на САЩ.

Двете сили гледат на света по различен начин, а пропастта между тях изглежда прекалено голяма, за да бъде издигнат мост над нея. Но по-задълбоченият поглед над последните събития хвърля лъч надежда върху сложните отношения между Русия и САЩ.

В края на септември беше съобщено, че американски длъжностни лица търсят начини за подобряване на комуникацията с Москва и изграждане на „известна степен на доверие”. Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков заяви пред руския вестник „Известия”, че редовните му срещи с помощник държавния секретар на САЩ по политическите въпроси Томас А. Шанън са били от огромно значение и ще продължат въпреки факта, че досега не е постигнат осезаем напредък. Той заяви, че има известни резултати, но не предостави допълнителна информация.

Наскоро бе съобщено, че руските и американските генерали са провели среща през септември, за да обсъдят ситуацията в Сирия. Това беше първият контакт от този тип. Полковник Райън Дилън, говорител на Пентагона, заяви, че ще има още такива срещи в бъдеще. Миналия месец руският външен министър Сергей Лавров и държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън се срещнаха два пъти в кулоарите на Общото събрание на ООН, за да разговарят на четири очи. Положението в Близкия изток, и по-специално в Сирия, се превърна в първа точка в дневния ред. Американските длъжностни лица сега обмислят перспективите за съживяване на военните контакти между двете страни.

Имаше много спекулации, че Русия може да не се придържа към ограниченията на „Нов СТАРТ” до крайния срок – февруари 2018 г. На 2 октомври беше публикуван доклад на Държавния департамент на САЩ, който посочи, че Русия се придържа към разпоредбите на договора. Миналия месец директорът на отдела за неразпространение и контрол на въоръженията към руското външно министерство Михаил Улянов заяви, че Москва възнамерява да обсъди със САЩ възможността за удължаване на договора „Нов СТАРТ”.

През февруари президентът Тръмп заклейми „Нов СТАРТ” като споразумение, което е в полза на Москва. Сега той изглежда променя позицията си по въпроса. Коментарите от страна на служителите на администрацията на Тръмп предполагат, че договорът ще остане в сила, а вратата остава отворена за продължаване на споразумението, което изтича през 2021 г.

Изследването на космоса е една от малкото области на международното сътрудничество между Русия и САЩ, която не е засегната от влошаването на двустранните отношения. На 27 септември Федералната космическа агенция на Русия – „Роскосмос”, подписа съвместно изявление с НАСА по време на 68-мия Международен астронавтски конгрес в Аделаида, Австралия. Целта е съвместно сътрудничество за разработването на бъдеща космическа станция в орбитата на луната, наречена Deep Space Gateway. Генералният директор на „Роскосмос” Игор Комаров заяви, че първите модули ще бъдат изградени между 2024 г. и 2026 г. Съоръжението ще бъде разработено, поддържано и използвано в сътрудничество с търговски и международни партньори.

Освен това Русия и Съединените щати обсъдиха и използването на руските ракети „Протон-M” и „Ангара”, както и космически кораби, за да бъде създадена инфраструктурата на лунната космическа станция. Планира се основната работа да започне около 2025 г. Русия и САЩ работят рамо до рамо и на Международната космическа станция.

Вълненията във връзка с Либия създават възможности двете сили да проучат начините за сътрудничество по този проблем и да доведат други либийски сили на масата за преговорите. Москва и Вашингтон биха могли да обсъдят начините за справяне с този международен въпрос в Съвета за сигурност на ООН.

Контактите бяха запазени, противно на очакванията. Страните продължават да си сътрудничат в някои области. Връзката е отслабена, но това не е повод за песимизъм и отчаяние. Все още има шанс за по-добри времена.

Автор: Питър Корзун

Източник: Strategic Culture

Превод: Десислава Пътева