Курилските острови са в центъра на териториален диспут от 1947 г. насам. Te са преграда, осуетяваща сключването на перманентен мирен договор, който формално да сложи край на Втората световна война и да способства за подобряването на отношенията между Япония и Русия. По време на провеждащият се интернационален форум „Г 20” в Хамбург японският министър председател Шиндзо Абе и руският президент Владимир Путин обсъдиха провелите се разговори с японската делегация, изпратена в южната част на Курилските острови през месец юни, за пет дневен период. Делегацията наброяваше 70 члена и бе първата от 1998 година насам. Двамата лидери са се съгласили да изпратят от свое име външните си министри на среща, която ще се състои през месец август, за да финализират договорките по съвместните икономически проекти, насочени към южната част на архипелага. Съвместните проекти са насочени в сфери, като риболов на сьомга, хотелиерство, медицински грижи, транспорт и хибридни вятърно-дизелови енергийни съоръжения.

След това Абе ще води японската делегация, която ще присъства на третият ежегоден „Източен икономически форум”, провеждащ се във Владивосток. Тазгодишният е заплануван за 6 и 7 септември. Провелият се Източен икономически форум през 2016 г. доведе до решителната декемврийска визита на Путин в Япония, която бе белязана от високи очаквания за голям напредък, особено от страна на японците. Сегашните очаквания са по-умерени. Срещата между Путин и Абе в Хамбург е четвъртата им за последната една година, но осезаем резултат липсва.

Въпреки че политическата воля за сключване на сделка е налице и от двете страни, някои по-големи проблеми възпрепятстват успеха. Япония се надява да успее да преодолее старото триене между нея и Русия, за да може да се фокусира главно върху надигащият се Китай. Взимайки под внимание и политическите трудности, пред които Абе е изправен, една „победа” относно Курилските острови ще е от особено значение. Съществена стъпка към разрешаването на диспута би било вдигането от страна на Япония на наложените санкции спрямо Русия. Засега обаче страната не е склонна да предприеме подобна крачка, заради натиска оказван й от САЩ по темата за санкциите. От своя страна, Русия се стреми към японските инвестиции, които да подпомогнат икономиката й, но все повече възприема неотстъпчива позиция.

Стратегията на Япония да подтикне Русия към политически отстъпки чрез „икономически рушвети”, докато поддържа санкциите си срещу нея, е почти невъзможна за балансиране. Във времето, Япония ще започне да се ориентира към съвместно управление на островите, след като първоначалните проекти, с които се е ангажирала, позволяват сътрудничество без Япония официално да признава руския суверенитет над архипелага. Но разглеждайки позицията на Кремъл относно „териториалната цялост” през годините от събитията в Крим до сега, Русия не е склонна да отстъпва територията си.

Скорошното напрежение между щатските съюзници в Пасифика и Русия, породено от Северна Корея, най-вероятно ще способства за затвърдяване на тона от страна на Федерацията. Министрите по отбраната и външните работи на двете страни, подновиха диалога през месец март, след като Япония изрази своите притеснения от милитаризацията на Курилските острови. По време на визитата на Абе, състояла се през месец април, не беше отчетен голям прогрес, и през юни, Путин каза, че Русия трябва да укрепи защитните си способности на архипелага, поради засилващото се присъствие на САЩ в региона. Руският президент изрично подчерта, че към момента всякакви отстъпки по адрес на островният диспут ще доведат до надграждане на щатската военна инфраструктура и дори системи за ракетна защита в бъдеще.

Същевременно Русия и Китай сближават позициите си и задълбочат координацията си по отношение на Северна Корея. И двете страни изразяват единна позиция, че изтеглянето на системата THAAD и прекратяване на съвместните военни учения между войските на САЩ и Южна Корея са задължителни условия, за да бъде постигнат прогрес спрямо Северна Корея. С предстоящите тежки преговори относно налагането на санкции срещу севернокорейската държава, курилският диспут ще срещне още по-голямо триене между ангажираните страни. Но въпреки че Китай и Русия сближават отношенията си, а САЩ от своя страна отстоява налагането на все по-твърда позиция спрямо Северна Корея, Япония ще продължи да работи в посока за подсигуряването си и няма да изгуби основата за диалог с Русия.

Източник: Stratfor

Превод: Даниел Миладинов