От началото на въздушните удари на водената от САЩ коалиция, „Ислямска държава“ е загубила около 9000 бойци. За да ограничи загубата на човешки ресурс, организацията провежда все по-драстична политика спрямо желаещите да я напуснат. Най-често те биват екзекутирани. В тази връзка френското министерство на правосъдието спусна директива до съдиите, натоварени с борбата срещу тероризма, да бъдат особено бдителни спрямо завръщащите се от Сирия и Ирак французи, които вероятно са го сторили със съгласието на ИДИЛ и е възможно да „замислят терористични акции“.

Директивата на френското министерство на правосъдието се базира на документ, обобщаващ сведенията от французи, срещу които са проведени следствени действия след тяхното завръщане от зоната на бойните действия. Докладът съдържа детайлно описание на всекидневния живот на джихадистите и е изпратен преди дни до всички заинтересовани магистрати.

От документа става ясно, че с цел замитане на следите, френските джихадисти на път за Истанбул все по-често транзитират през Белгия, Германия, Швейцария и Испания. Веднъж добрали се до турската граница, те понякога биват посрещани от други джихадисти, често французи. Най-разпространеният случай обаче е преминаването на границата с помощта на местни каналджии, които са превърнали трафика на джихадисти в изгоден бизнес. Цената на услугата обикновено е между 100 и 200 евро, а преминаването на границата става нощем, пеш или в миниванове.

Френските екс-джихадисти споделят, че често са били изненадвани от въпроса на каналджиите, дали предпочитат да бъдат отведени в Ал Нусра, „Ислямска държава“ или в някоя друга от воюващите милиции. Често групи от приятели попадат в различни, понякога воюващи помежду си формирования, защото са преминали границата в различен ден и с различен транспорт.

Около три четвърти от пристигналите французи са се присъединили към ИДИЛ, от което най-потърпевши са в Ал Нусра, констатира докладът на френското министерство на правосъдието. След преминаването на границата, джихадистите полагат клетва за вярност към своята организация. Обикновено им прибират личните документи и ги пращат за период от един до два месеца на военно обучение в тренировъчен лагер.

В казармите на ИДИЛ ставането е в 5.30ч. Следва сутрешна молитва, физическа подготовка, която включва бягане, лицеви опори, преодоляване на полоса от препятствия и военна подготовка ( стрелба с автомат и гранатомет ) . Психологическата подготовка се състои от тренировки по устойчивост на глад и студ, курс по ислям и нощни бдения.

След края на обучението джихадистите биват разпределяни в катиба , бойни единици аналогични на батальон, най-вече по езиков признак. В резултат французите и белгийците установяват в своите части порядък, сравним с този в уличните банди от предградията, както свидетелстват завърналите се във Франция.

Много френски джихадисти днес заемат отговорни постове на имами, полицейски началници или ръководители на разни групи в ИДИЛ, научаваме още от доклада на френското министерство на правосъдието. Другите заемат по-ниски функции като готвачи, гробари или просто бойци, но всички са платени за работата си. Един от завърналите се джихадисти свидетелства, че ИДИЛ плаща и по 100 евро надбавка за всеки член от семейството на боец в Ирак или Сирия.

Повечето бивши джихадисти, завърнали се във Франция признават само, че са носели патрулна служба, само един не крие участието си в „прочистването“ на шиитски и сунитски селища. Около десетина французи са загинали при самоубийствени атентати, като решението да загинеш като шахид се взема лично, макар и окуражавано от организацията.

Докладът на френското министерство на правосъдието твърди, че има доказателства за участието на френски джихадисти в терора над населението на сирийските градове Ракка и Азаз. Един от завърналите се признава, че е участвал в публични обезглавявания, постановени от религиозни съдилища, прилагащи шариата. Други свидетелстват, че са присъствали на публични екзекуции, ампутации на крайници, линчувания и сеанси по бичуване, които се провеждат и заснемат на площада в Азаз по два-три пъти седмично.

Един от разпитваните бивши джихадисти уточнява, че контрабандистите на цигари и пласьорите на канабис подлежат на бичуване, докато пласьорите на хероин, хомосексуалните, пленниците и обвинените в магьосничество и прелюбодейство подлежат на екзекуция на улицата. Телата остават за назидание дни наред на мястото на екзекуцията. Бившият джихадист дава пример с едно момче на 14 години, заклано, задето прекъснало молитвата си, както и с един изхвърлен през прозореца хомосексуалист.

Повечето от бившите френски джихадисти посочват като причина за завръщането си „разочарованието от братоубийствената война между ИДИЛ и Ал Нусра“. Един от разпитваните заявява, че ислямистите губят сили във войната между себе си, вместо да се концентрират върху свалянето на Башар ал Асад. Някои джихадисти се завръщат поради здравословни проблеми или защото имат бременни жени.

Основната тревога в доклада на френското министерство на правосъдието е, че джихадистите се завръщат във Франция със съгласието на ИДИЛ и с прикрити терористични намерения. Един от завърналите се описва Сирия като „фабрика за терористи, обучавани с цел да ударят Франция и Европа“.

Източник: Le Monde
Превод от френски: Иво Христов